devpuriji

Yogeshwar Sri Devpuriji jest czczony jako inkarnacja Pana Sziwy. Miejsce gdzie miał swój ashram, Kailash/Rajasthan, nosi takie samo imię jak góra Kailash w Himalajach (Tybet), która jest czczona jako góra Sziwy. Moce Sri Devpurijiego są niezmierzone. Jest On ucieleśnieniem wszystkich charakterystycznych cech Pana Sziwy- Sziwa jest zbawcą, niszczycielem zła. Sziwa jest świadomością, czystością, ogniem. Ochrania On jemu oddanych. Tym, który przyniósł ludzkości mądrość Jogi jest właśnie Pan Sziwa. Życie Sri Devpurijiego znane jest tylko fragmentarycznie. Jedną z jego charakterystycznych cech było nagłe zjawianie się znikąd i znikanie w podobny, niespodziewany sposób. Gdziekolwiek poszedł, działy się cudowne rzeczy. Mówi się, że w promieniu pięciu metrów od niego nie padał żaden deszcz, a jego stopy nie pozostawiały śladów. 

W swoim ashramie w Kailash dawał wiele wspaniałych Satsangów, które przyciągały ludzi z całych Indii. Słowa Devpurijiego były jak niebiańska ambrozja dla wszystkich mu oddanych. Wielka była miłość Sri Devpurijiego do zwierząt. Nieustannie podążało za Nim stadko krów, kóz, ptaków, psów i węży. 

Sri Devpuriji jest Guru Sri Dip Narayana Mahaprabhujiego. Ich relacja była jedną wielką miłością i jednością . Byli oni "dwoma w ciele, ale jednym w Atma". Sri Mahaprabhuji wyrażał swoje oddanie swojemu mistrzowi w licznych lirycznych, duchowych pieśniach (bhajanach). Opisują one najwyższy cel jogi, jedność z wszechobecnym, wiecznym i boskim Ja.