Regularna praktyka jogi utrzyma ciało witalne i zdrowe do późnego wieku. Ćwiczenia jogi mają medycznie wykazane działanie stymulujące i regulujące wszystkie systemy ludzkiego ciała, włączając gruczoły, narządy i system nerwowy. Mają oczyszczający i regenerujący wpływ na całe ciało. Podczas praktyki asan rytmiczna zmiana rozciągania i skurczania poszczególnych części ciała powoduje, że krew jest wyciskana z tkanek. Z każdym skurczeniem tworzy się krótka redukcja w dopływie zapasów krwi, a z każdym rozciągnięciem obszar ten zostaje zalany świeżą dostawą krwi niosącej tlen i potrzebne składniki odżywcze. W ten sposób organy wewnętrzne oraz mięśnie otrzymują optimum pożywienia, a obieg krwi oraz eliminacja toksyn i nie wykorzystanych składników ulega polepszeniu.  

W fazie rozciągającej asan wywierany jest delikatny nacisk na substancją zawartą pomiędzy komórkami ciała. Substancja ta odpowiedzialna jest za przekazywanie informacji między nimi. Ćwiczenia jogi poprawiają tę funkcję co wpływa korzystnie na dokrwienie tkanek i zwiększenie wydalania niepotrzebnych składników przez nerki. System limfatyczny ciała jest odpowiedzialny za transport substancji tłuszczowych z jedzenia przez tkanki krwi, a także za likwidacją zbędnych produktów z tkanek ciała. System limfatyczny odgrywa pierwszorzędną rolę w funkcjach immunologicznych, dlatego w zasadzie, system immunologiczny jest bardzo wspierany przez praktyką jogi. Jednym z organów systemu limfatycznego, który odnosi wielkie korzyści z rozciągania i rozluźniania jest skóra, która jest największym organem naszego ciała. Praktyka jogi utrzymuje elastyczność skóry i przez to jej młodość.  

Pozycje odwrócone dają poprawę w dokrwieniu górnej częci ciała. Przekrwienie żylne w dolnych częciach jest zmniejszone, a ciśnienie krwi jest wyregulowane. Praktyka dynamicznych asan lekko podwyższa ciśnienie krwi i dlatego stymuluje jej obieg. Z drugiej strony relaksacja po ćwiczeniu asan (szczególnie głęboka relaksacja zwana Joga Nidra), wywołuje świadomą zmianę funkcji z sympatycznego nerwowego systemu na parasympatyczny system nerwowy. Zmiana polega na przejściu z aktywności z podniesionym ciśnieniem krwi i przyspieszonym tętnem do stanu zniżonego ciśnienia krwi i rozluźnionego pulsu.  

W konsekwencji autonomiczny system nerwowy, który normalnie jest poza naszą świadomą kontrolą, odpowiada pośrednio na ćwiczenia jogi poprzez przywrócenie równowagi w funkcjonowaniu sympatycznego i parasympatycznego systemu nerwowego. System endokryniczny jest także kontrolowany w podobny sposób. To sprawia, iż czujemy się dobrze, czujemy wewnętrzną równowagę i harmonię i w końcu otrzymujemy optimum zdrowia.

 

Dr med. Ingrid Gebhart