Stopniowy system relaksacji, oddychania i ćwiczeń fizycznych jest pomocnym programem dla ludzi z bolącymi stawami, czy mięśniową nierównowagą spowodowaną przeciążeniem i powtarzającymi się nadwyrężeniami. Ćwiczenia jogi systematycznie rozwijają mięśnie całego ciała, stosując rozciąganie na zmianę z zatrzymanymi pozycjami, relaksacją z ruchem. 

Niewłaściwa postawa i złe nawyki ruchowe powodują nadmierne obciążenie kręgosłupa. Następujące wskutek tego napięcie mięśniowe jest częstą przyczyną bólu pleców, który może także promieniować na inne częci ciała tj. na głowę, szyję oraz ręce i nogi. Właśnie dlatego każda asana angażuje jakąś część kręgosłupa w ćwiczeniu. Te ćwiczenia, które zawierają delikatny skrót kręgosłupa szczególnie rozluźniają głęboko położone pokłady mięśni w plecach. Mięśnie te łączą pojedyncze kręgi wzdłuż kręgosłupa i mają silną tendencję do bycia napiętymi. Jako, że te mięśnie są ukośne, otrzymują ogromne korzyści z delikatnych skrętów ciała. 

Naciąganie i wzmacnianie mięśni powinno być ze sobą łączone. Jeśli mięsień jest tylko rozciągany to natychmiast następuje napięcie i powrotne jego skurczenie pod wpływem braku potrzebnej siły. Jeżeli mięsień jest tylko wzmacniany traci on swoją elastyczność i giętkość, co objawia się w ograniczeniu ruchliwości. Silne i elastyczne mięśnie stanowią ważną ochronę kręgosłupa i stawów. To dlatego regularne ćwiczenie jogi redukuje symptomy problemów kręgosłupa w kilka tygodni.

Harriet Bucher - Dyplomowana Fizjoterapeutka