Zdolność rozluźniania ma w jodze taką samą wagę jak poprawne wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Każda sesja zaczyna się i kończy krótką relaksacją. Prowadzone są także krótkie relaksacje pomiędzy ćwiczeniami.
Głębsze znaczenie relaksacji związane jest z faktem, że podczas niej ciało dostaje wystarczającą ilość czasu by odpowiedzieć na ćwiczenia jogi. Praktykujący może świadomie śledzić równoważące efekty ćwiczenia i rozwijać delikatną świadomość funkcjonowania ciała. Ćwiczenia jogi powinny być skoordynowane z oddechem i prowadzone z wielką uwagą. W ten sposób rozwinie się ich całościowy wpływ na ciało, umysł i świadomość.
Odkąd ćwiczę system "Joga w życiu codziennym" bardziej doceniłam znaczenie relaksacji, oddychania i świadomego wykonywania ruchu w moich zajęciach terapeutycznych z pacjentami. Osobiście odkryłam jak ważne są te trzy aspekty dla odnowy fizycznej i mentalnej równowagi oraz jak rozległą rolę odgrywają one w naszym zdrowiu. Terapeutyczne zastosowanie "Jogi w życiu codziennym" w wielu aspektach zdrowia stawało się dla mnie nawet bardziej oczywiste, gdy spotykałam pacjentów z wielką różnorodnością zaburzeń. W tym samym czasie uczyłam się ciągle od nowa doceniać pełną wartość i ogromne korzyści tego systemu.
Harriet Bucher- Dyplomowana Fizjoterapeutka
Aby ćwiczenia jogi były efektywne, musimy się nauczyć, jak poprawnie się rozluźnić (zrelaksować) przed ćwiczeniami i między poszczególnymi ćwiczeniami.
Dlatego są tutaj ukazane wybrane relaksacyjne pozycje i techniki. Niektóre rozluźniają ciało i prowadzą do rozluźnienia psychicznego, inne są celowo skierowane na określone części ciała. Z biegiem czasu każdy sam będzie mógł osądzić, która pozycja i po jakim ćwiczeniu najlepiej mu odpowiada.
ANANDA ASANA I - Podstawowa pozycja relaksacyjna – faza przygotowawcza.
Położymy się na plecach, nogi są lekko rozsunięte, palce w nogach skierowane na zewnątrz. Ręce leżą rozluźnione wzdłuż ciała z dłońmi skierowanymi do góry. Oczy są zamknięte, powieki rozluźnione.
Wariant A
Skierujemy uwagę na nasz naturalny oddech.
-Przy wdechu obserwujemy wznoszenie się oddechu od pępka do gardła.
-Przy wydechu obserwujemy jego opadanie od gardła, aż po pępek.
-Uświadamiamy sobie wszystkie odczucia związane z oddechem: Jak przy wdechu podnosi się brzuch i rozszerza na boki klatka piersiowa oraz jak przy wydechu brzuch opada, a klatka piersiowa się kurczy?
-Obserwujemy jak przy każdym wydechu pogłębia się rozluźnienie ciała.
Wariant B
-Napniemy wszystkie mięśnie prawej nogi, podniesiemy nogę od 5 do 10 cm nad podłogę (nie wyżej!). W ten sposób naciągniętą nogę przez chwilę trzymamy w powietrzu. Odczuwamy ile wysiłku wymaga od nas utrzymanie nogi w tej pozycji.
-Pozwolimy nodze pasywnie opaść pod jej własnym ciężarem na ziemie. Zrównoważmy poprzednie napięcie z następującym rozluźnieniem. Powtarzamy 3 do 5 razy. To samo przeprowadzimy z drugą nogą i z rękami.
-Z wdechem napniemy mięśnie miednicy.
-Z wydechem z powrotem je rozluźnimy.
-Z wdechem napniemy mięśnie karku, w taki sposób, że głowa lekko podniesie się, zmarszczymy twarz, zaciśniemy zęby, przyciągniemy głowę do klatki piersiowej.
-Z wydechem położymy głowę na podłodze, delikatnie poruszymy głową w obie strony, wyszukajmy dla niej najwygodniejszą pozycję i rozluźnijmy się.
-Z wdechem napnijmy wszystkie mięśnie pleców i brzucha, tak jak byśmy chcieli usiąść nie wykonując jednak tego ruchu.
-Zatrzymamy oddech i głęboko odczujemy napięcie wszystkich powyższych mięśni.
-Z wydechem rozluźnimy napięcie.
-Oddychamy spokojnie i odczuwamy pogłębioną relaksację całego ciała.