ASANA to sanskryckie słowo określające postawę fizyczną. Ogólnie używany termin Asana oznacza szczególną fizyczną postawę, wygodną i relaksującą, utrzymaną przez dłuższy okres czasu. Patanjali, który w 2 w.p.n.e. spisał zasady i wiedzę Jogi w "Joga Sutrach", nazwał "Asana" tylko pozycję medytacyjną, pozycje fizyczne natomiast "Yoga Vyayam". Jednak popularne stało się nazywanie dynamicznych ćwiczeń jogi także Asanami. 

Wiele Asan było zaczerpniętych z naturalnych ruchów i pozycji zwierząt (robiąc użytek z przykładów natury dla własnego pożytku), część posiada także ich nazwy jak "kot, "tygrys", "zając" etc. Asany mają bardzo głęmboki wpływ na ciało i umysł. Pozytywny efekt pozycji, przyczyna, dla której zwierzęta instynktownie przyjmują te postawy, jest osiągany poprzez ćwiczenie Asan. Dla przykładu: Marjari (Kot) dla przeciągnięcia ciała i kręgosłupa, Bhujangasan (Kobra), aby uspokoić agresję i emocje, Shashankasan (Zając) dla relaksu. Stanie na głowie (Shirshasan) i Lotos (Padmasan) są uznawane za najwyższe i "królewskie" Asany. 

Asany wywierają wpływ na mięśnie, ścięgna, układ krwionośny, system nerwowy i limfatyczny, a także na umysł, psychikę i czakry - centra energetyczne. Są to ćwiczenia psychosomatyczne, które wywierają wzmacniający i równoważący wpływ na cały system nerwowy, a stan psychiczny ćwiczącego jest zharmonizowany i ustabilizowany. Opanowanie i mentalny spokój, relaks oraz poczucie wewnętrznej wolności i pokoju to efekt tych ćwiczeń. 

System "Joga w życiu codziennym" jest skonstruowany w taki sposób, że ciało jest stopniowo i systematycznie przygotowywane, zaczynając od prostych i wprowadzających ćwiczeń poprzez bardziej zaawansowane, kończąc na najtrudniejszych Asanach. Na początku każdych ćwiczeń, tak jak i pomiędzy poszczególnymi ćwiczeniami, prowadzone są odpowiednie pozycje relaksacyjne. Fizyczna i mentalna relaksacja są podstawowym warunkiem na poprawne wykonanie wszystkich ćwiczeń jogi, jest to jedyny sposób, aby działanie Asan było kompletne i całkowite. 

Oddech odgrywa ważną rolę w Asanach. Poprzez koordynację oddechu i ruchu wykonanie ćwiczeń staje się harmonijne, oddech samoistnie się pogłębia, pobudzone jest krążenie i metabolizm. Z pomocą oddechu, dzięki koncentracji na napiętych częściach ciała i świadomym relaksowaniu tych części przy każdym oddechu mięśnie mogą być znacznie bardziej rozluźnione. 

Z racji tego, że większość ludzi oddycha zbyt płytko i nieprawidłowo w "Jodze w życiu codziennym" ćwiczony jest pełny jogowy oddech. Oddech ten jest warunkiem funkcjonowania przemiany materii w zadowalający nas sposób. Poprzez regularną praktyką tego typu oddechu stopniowo staje się on naturalnym i nawykowym sposobem oddychania. Wolniejsze, głęmbsze oddychanie poprawia krążenie krwi i kondycją fizyczną. Lecz jest to nie tylko ważne dla zdrowia fizycznego, ale także dla mentalnej i psychicznej równowagi.