Asany

ASANA to sanskryckie słowo określające postawę fizyczną. Ogólnie używany termin Asana oznacza szczególną fizyczną postawę, wygodną i relaksującą, utrzymaną przez dłuższy okres czasu. Patanjali, który w 2 w.p.n.e. spisał zasady i wiedzę Jogi w "Joga Sutrach", nazwał "Asana" tylko pozycję medytacyjną, pozycje fizyczne natomiast "Yoga Vyayam". Jednak popularne stało się nazywanie dynamicznych ćwiczeń jogi także Asanami. 

Korzyści dla zdrowia płynące z regularnego ćwiczenia asan

 • zwiększa się elastyczność kręgosłupa
 • wzmocniony jest system odpornościowy
 • mięśnie są rozluźniane, wzmacniane i otrzymują obfity zapas krwi
 • działanie narządów wewnętrznych i gruczołów jest pobudzane i harmonizowane
 • stymulowany jest system limfatyczny
 • ścięgna stają się bardziej elastyczne
 • krążenie i ciśnienie krwi stabilizuje i normalizuje się
 • uspakaja się i wzmacnia system nerwowy
 • skóra staje się czysta i świeża

 

Różnice między gimnastyką a asanami

Ćwiczenia przeprowadzane są powoli, aby umożliwią równoczesne wykonanie ich w myśli i świadome zrozumienie ruchu. Liczba ćwiczeń nie jest istotna, tylko jakość ich wykonania. Przed, pomiędzy i po ćwiczeniach powinny był wykonywane świadome, fizyczne i umysłowe relaksacje. 

Sensem i celem Asan nie jest zamiana stłumionej energii lub napięcia w ruch, raczej zharmonizowanie ciała i umysłu poprzez przytomną obserwacją fizycznych i umysłowych procesów w trakcie ruchu i relaksacji, które wykonujemy świadomie. Po wykonaniu Asan ciało nie jest zmęczone ani wyczerpane. Przeciwnie - naładowane energią i witalnością, jest ono wypoczęte i odświeżone.

Ważne zasady w praktykowaniu jogi

1. Asany wykonujemy zawsze w koordynacji z oddechem :

 • ruchy, które rozszerzają klatką piersiową i brzuch są zawsze połączone z wdechem
 • ruchy, które zwężają klatką piersiową i brzuch są zawsze połączone z wydechem

2. Najpierw Asany wykonywane są raz lub dwa razy bez pozostawania w nich przez dłuższy czas. W tym czasie synchronizuje się ruch ciała i oddech. W ten sposób dokładnie ustala się, podczas jakiego ruchu wdychamy czy wydychamy. Ten rodzaj ćwiczenia uspokaja system nerwowy, pobudza gruczoły, zwiększa pojemność oddechu i uwalnia od fizycznego i mentalnego napięcia. Umysł staje się zrelaksowany i przejrzysty. 

3. Dopiero po tych wstępnych ćwiczeniach, Asany powinny być przeprowadzane z normalnym oddechem, pozostając w nich dłuższy czas. W tym samym czasie koncentracja skierowana jest na tą czść ciała, na którą ćwiczenie działa szczególnie. Tam też skierowany jest świadomy oddech. 

4. Potem wykonujemy pozycją przeciwstawną (kontrpozycją) lub wyrównującą. Na przykład, kiedy jedna cześć ciała jest rozciągana w następnej Asanie jest ona ściągana. 

O asanach

ASANA to sanskryckie słowo określające postawę fizyczną. Ogólnie używany termin Asana oznacza szczególną fizyczną postawę, wygodną i relaksującą, utrzymaną przez dłuższy okres czasu. Patanjali, który w 2 w.p.n.e. spisał zasady i wiedzę Jogi w "Joga Sutrach", nazwał "Asana" tylko pozycję medytacyjną, pozycje fizyczne natomiast "Yoga Vyayam". Jednak popularne stało się nazywanie dynamicznych ćwiczeń jogi także Asanami. 

Wiele Asan było zaczerpniętych z naturalnych ruchów i pozycji zwierząt (robiąc użytek z przykładów natury dla własnego pożytku), część posiada także ich nazwy jak "kot, "tygrys", "zając" etc. Asany mają bardzo głęmboki wpływ na ciało i umysł. Pozytywny efekt pozycji, przyczyna, dla której zwierzęta instynktownie przyjmują te postawy, jest osiągany poprzez ćwiczenie Asan. Dla przykładu: Marjari (Kot) dla przeciągnięcia ciała i kręgosłupa, Bhujangasan (Kobra), aby uspokoić agresję i emocje, Shashankasan (Zając) dla relaksu. Stanie na głowie (Shirshasan) i Lotos (Padmasan) są uznawane za najwyższe i "królewskie" Asany. 

Asany wywierają wpływ na mięśnie, ścięgna, układ krwionośny, system nerwowy i limfatyczny, a także na umysł, psychikę i czakry - centra energetyczne. Są to ćwiczenia psychosomatyczne, które wywierają wzmacniający i równoważący wpływ na cały system nerwowy, a stan psychiczny ćwiczącego jest zharmonizowany i ustabilizowany. Opanowanie i mentalny spokój, relaks oraz poczucie wewnętrznej wolności i pokoju to efekt tych ćwiczeń. 

System "Joga w życiu codziennym" jest skonstruowany w taki sposób, że ciało jest stopniowo i systematycznie przygotowywane, zaczynając od prostych i wprowadzających ćwiczeń poprzez bardziej zaawansowane, kończąc na najtrudniejszych Asanach. Na początku każdych ćwiczeń, tak jak i pomiędzy poszczególnymi ćwiczeniami, prowadzone są odpowiednie pozycje relaksacyjne. Fizyczna i mentalna relaksacja są podstawowym warunkiem na poprawne wykonanie wszystkich ćwiczeń jogi, jest to jedyny sposób, aby działanie Asan było kompletne i całkowite. 

Oddech odgrywa ważną rolę w Asanach. Poprzez koordynację oddechu i ruchu wykonanie ćwiczeń staje się harmonijne, oddech samoistnie się pogłębia, pobudzone jest krążenie i metabolizm. Z pomocą oddechu, dzięki koncentracji na napiętych częściach ciała i świadomym relaksowaniu tych części przy każdym oddechu mięśnie mogą być znacznie bardziej rozluźnione. 

Z racji tego, że większość ludzi oddycha zbyt płytko i nieprawidłowo w "Jodze w życiu codziennym" ćwiczony jest pełny jogowy oddech. Oddech ten jest warunkiem funkcjonowania przemiany materii w zadowalający nas sposób. Poprzez regularną praktyką tego typu oddechu stopniowo staje się on naturalnym i nawykowym sposobem oddychania. Wolniejsze, głęmbsze oddychanie poprawia krążenie krwi i kondycją fizyczną. Lecz jest to nie tylko ważne dla zdrowia fizycznego, ale także dla mentalnej i psychicznej równowagi.